Bolesť krížov má viacero stupňov a príčin

Nie každý deň si môžeme povedať, že sa cítime úplne fit. Jeden deň nás môže prekvapiť bolesť hlavy, na ďalší dá o sebe vedieť niektorý zo zubov, no často sa stáva, že problematickým miestom bývajú kríže. Čo robíte v takých prípadoch? Viete, že by ste takejto nepríjemnosti mohli aj predísť? Je možné vyliečiť každý tento problém?

Čomu sa vyhýbať a čo spôsobuje bolesť krížov

zena si natahuje chrbatVo veľkej miere si spôsobujeme rôzne zdravotné komplikácie sami. Väčšinou nerešpektujeme bezpečnostné prvky nášho tela, akými sú napr. dostatočne sa obliecť, keď je zima, nosiť pohodlnú obuv atď. Aké sú teda príčiny týchto problémov? Bolesť krížov, ktorej sa vo veľkej miere venuje stránka, sa u vás môže objaviť v dôsledku prechladenia, prefúknutia, pri zlom držaní tela, v tehotenstve, po zlom spánku. Taktiež môže ísť o následok úrazu a natiahnutie a poškodenia svalov, platničiek či stavcov. V horšom prípade môže bolesť krížov signalizovať zápal alebo problémy orgánov brušnej dutiny či panvového dna.

Aby ste sa od nej ochránili čo najdlhšie, je dobré dbať na niekoľko zásad. Dbajte na správne držanie tela, ako pri chôdzi, tak aj pri sedení, o to viac, ak ste tehotná. Záťaž zdvíhajte s vystretým chrbtom, nijako ho neohýbajte. To isté platí aj pri zohýbaní sa, hoc aj bez záťaže. Ak už sa vám v minulosti vyskytli problémy s krížami prípadne sa v poslednej dobe začala prejavovať menšia bolesť alebo pichanie v tejto oblasti, polohy meňte veľmi pomaly. To isté platí aj o vstávaní z postele, zo stoličky, z podrepu atď. Danú oblasť si ochraňujte dostatočnou vrstvou oblečenia, aby nemohlo dôjsť k prefúknutiu a prechladnutiu.

Prejavy a príznaky bolesti v krížoch

Každý človek má iný prah bolesti a preto každý popisuje tento typ nepríjemnosti trošku ináč. Niekto neznesie už len obyčajný tlak v danej oblasti. Iní zas opisujú tento stav ako jemné pichanie či dokonca silné bodanie. To sa nemusí prejavovať len v strede krížov, ale napríklad len na pravej strane alebo na ľavej strane. U niekoho bolesť siaha až do stehien alebo ďalej do nôh.

Seknutie v krížoch je jednou z najhorších bolestí

Najhorším možným štádiom bolesti krížov je, ak dôjde k ich úplnému zaseknutiu. Väčšinou sa zasekne sval medzi platničkami, čo spôsobí veľmi silné muky a neschopnosť sa pohnúť resp. zmeniť polohu. Prvá pomoc vtedy nie sú rôzne lieky, ale najlepšie je si ľahnúť chrbtom na rovnú podložku. Pre niekoho môže byť uvoľňujúcejší ľah na boku. Rozhodne sa nesnažte dané miesto nasilu rozhýbať, ak v tom nemáte prax, prípade nemáte po blízku fyzioterapeuta alebo ortopéda. Stav by ste si mohli len zhoršiť. Jemný a opatrný pohyb ale nie je na škodu. Lieky proti bolesti krížov ju môžu utlmiť, no stále ju budete pociťovať, nakoľko je problém v zaseknutom svale, ktorý sa musí uvoľniť. Ak by ale ani po dlhšej dobe k uvoľneniu nedošlo,  váš obvodný lekár vám môže predpísať lieky na uvoľnenie svalstva, prípadne vám vpichne uvoľňujúcu injekciu.

Liečba tejto nepríjemnosti

Ako dlho taká bolesť krížov trvá a za ako rýchlo ju možno vyliečiť? Závisí to hlavne od toho, aká je jej príčina, na základe čoho sa určuje jej typ. Rozlišujeme 3 základné druhy tejto nepríjemností, a síce akútnu, subakútnu a chronickú bolesť krížov. Prvý typ je klasický prípad pre prechladnutie danej oblasti alebo pre zle vykonaný pohyb. Liečba nezvykne trvať dlhšie ako 6 týždňov. Najviac naňho zaberá pokoj, správne držanie tela, prípadne natieranie boľavých krížov uvoľňujúcim a bolesť tlmiacim gélom, krémom, balzamom… Ak je to nevyhnutné, doktor vám môže predpísať aj tabletky.

Pri subakútnej bolesti krížov je doba liečby o niečo dlhšia tabletky v rukea môže dosiahnuť aj 3 mesiace. Ide o prípad zápalov, poškodenia svalstva, platničiek, ich natiahnutie atď. Podľa konkrétneho prípadu môže byť nasadená liečba antibiotikami, vhodné sú aj gély, krémy a balzamy proti bolesti krížov. Chronická bolesť sa zvykne liečiť viac ako 3 mesiace a u pacientov sa objavuje celoživotne. Môže ísť o následok úrazu, nehody, chronickej choroby (reuma, dna…). Najupokojúcejšie a najlepšie hodnotené pacientmi sú rôzne gély, krémy či balzamy, ktoré nielen utlmia bolesť krížov, ale ich natieranie je veľmi príjemné. Opäť platí, že v prípade veľkých múk vám môže lekár dať lieky na predpis.

A čo aplikácia tepla? Prvá vec, ktorá možno napadne každého z nás, je bolesť či už krížov alebo iných boľavých oblastí liečiť prikladaním tepla na nich. Niekedy je to veľmi dobrý nápad, inokedy si môžete len pohoršiť. Ak si nie ste istý tým, prečo vás táto nepríjemnosť postretla, nie je dobré riskovať prikladaním tepla. Ak je totiž príčinou bolesti krížov tehotenstvo či prebiehajúci zápal, môžete si len uškodiť. Naopak, v niektorých prípadoch môže pomôcť prikladanie chladného (natiahnutie svalu atď.).

Prečítajte si o tomto probléme aj výborný príspevok na zahraničnom webe https://www.spineuniverse.com/conditions/low-back-pain.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navigation