Vysoký krvný tlak vás nemusí stáť život

Hypertenzia je pomerne častým problémom Slovákov. Môže za to prevažne zlá životospráva, prípadne dedičnosť. Čím ďalej, tým viac je diagnostikovaná čoraz mladším ročníkom. Čo konkrétne ju spôsobuje, kardiogramako ju je možné liečiť a či existuje aj nejaká prírodná resp. prirodzená liečba tejto diagnózy, sa dnes dozviete z nášho článku. V každom prípade je najhorším riešením vysoký krvný tlak, ktorému sa podrobne venuje stránka, podceniť, prípadne ho vôbec neliečiť, nakoľko sú jeho následky veľmi vážne, až fatálne.

Akými spôsobmi sa môže rozvinúť?

Vysoký krvný tlak si môžete privodiť viacerými cestami. Takou, ktorú veľmi neovplyvníte, je ale dedičnosť. To znamená, že informáciu o tejto chorobe už máte v sebe zakódovanú. A ak ju mali vaši rodičia alebo starí rodičia, je tu veľká pravdepodobnosť, že sa objaví aj u vás. Je tu však šanca, že jej rozsah prípadne rozvoj čo najviac oddialite, ak budete rešpektovať isté zásady. Rovnako môžu túto diagnózu spôsobiť aj obezita a dočasne sa môže objaviť v tehotenstve.

Druhým spúšťačom vysokého krvného tlaku je zlá životospráva. Tá sa týka stravovania, pohybových aktivít, ale aj psychického stavu. Začnime najskôr stravovacou zložkou. Aj vďaka nevhodne zvolenej, najčastejšie kvôli nevyváženej strave sú cievy a srdce oslabené, zužujú sa a zanášajú. Môže za to konzumácia mastných, vyprážaných, presolených či presladených jedál. Svoj podiel na tom má aj biele pečivo či sladené bublinkaté vody.

K oslabeniu ciev a srdca ale dochádza aj vtedy, ak sa dostatočne nepohybujete, vediete tzv. sedavý štýl života. Človek sa potrebuje hýbať, najlepšie aspoň polhodinu denne, čo sa prejavuje aj na jeho zdraví a tým pádom aj na zdraví vnútorných orgánov. Inými faktormi, ktoré môžu zapríčiniť trvalý vysoký krvný tlak sú časté stresovanie (napr. kvôli práci), či dlhodobé ťažké životné situácie.

Príznaky

Ako možno spoznať človeka, ktorý má túto diagnózu, prípadne aké sú symptómy, ktoré by ste na sebe nemali zanedbávať? Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia je diagnóza, ktorá sa prejavuje rôznymi spôsobmi a teda má dosť príznakov. Samozrejme, že sa nemusia prejaviť úplne všetky. No väčšinou sa u pacientov s touto diagnózou objavuje hneď niekoľko z nich.

Ak sa u vás vyskytujú také ako zvýšená, rýchle vyčerpanie už len pri chôdzi či pri chôdzi po schodoch, dýchavičnosť, začervenanie, opuchy členkov a tváre, búšenie srdca, tlak v hrudi či poruchy zraku, môže ísť o tento problém. Okrem iného sa môže objaviť aj krvácanie z nosa a zmeravenie prstov.

Aké riziká so sebou vysoký krvný tlak prináša?

Liečba hypertenzia je veľmi dôležitý krok k tomu, aby sa táto diagnóza nezhoršila. Rovnako je dôležité zmeniť životný štýl, o ktorom si povieme nižšie. Postupné zužovanie a zanášanie ciev totiž spôsobuje, že krv v nich prúdi oveľa rýchlejšie a tým pádom má viac roboty aj vaše srdce. Tento problém sa prejavuje aj vysokým krvným tlakom, ktorý si môžete bez problémov namerať aj u vás doma pomocou tlakomeru.

Postupné zužovanie a upchávanie ciev môže spôsobiť, že sa upchajú úplne, v horšom prípade pretrhnú. V oboch prípadoch sú následky týchto dôsledkov veľmi vážne. Pacient pri neskoro podanej pomoci riskuje odumretie a amputáciu končatín, kolaps obličiek, trvalé poškodenie alebo stratu zraku, mozgovú príhodu, srdcový infarkt či množstvo iných ťažkostí, s ktorými sa bude musieť naučiť žiť dokonca života. V poslednom rade, môže neliečený vysoký krvný tlak spôsobiť smrť. A to sa stáva pomerne často.

Liečba vysokého krvného tlaku

Je možné toto ochorenie zlepšiť a liečiť aj bez liekov na predpis alebo sa je vždy nutné obrátiť na doktora? V každom prípade je najlepšie, ak vás má pod dohľadom lekár, nakoľko si sami neviete urobiť množstvo vyšetrení, ktoré s danou diagnózou súvisia. Na základe toho vám vie určiť správnu liečbu a predpíše vhodné lieky, ktoré je potrebné brať pravidelne, teda každý deň.

Ak odborníkom stanovenú liečbu odmietnete, pretože chcete vyskúšať prírodné resp. prirodzené liečenie vysokého krvného tlaku, je to na vás. Opäť ale platí, že vyšetrenia by ste mali pravidelne absolvovať, aby ste si vedeli odkontrolovať, že táto liečba zaberá. Rovnako aj preto, aby ste sa uistili, že sa necítite lepšie len kvôli placebo efektu, ale hlavne kvôli tomu, že je na tom lepšie aj vaše srdce a cievy.

Na vysoký krvný tlak, prípadne na podporu liečby ale existujú aj prírodné lieky a liečivá, väčšinou v podobe kvapiek či tabletiek. Taktiež sa berú pravidelne a podporujú funkciu srdca a ciev. Rozdiel je v tom, že sú na prírodnej báze, takže sú pre vašu pečeň možno menej škodlivé. Na druhej strane sú drahšie, nakoľko nezvyknú byť preplácané poisťovňami. Niektoré z týchto prírodných prípravkov na vysoký krvný tlak dokážu veľmi rýchlo znížiť aj prudko zvýšené hodnoty.

Vaše možnosti bez liekov

Ako možno liečiť vysoký krvný tlak úplne bez liekov? Či už beriete lieky sportujuca zena v prirodealebo nie, veľmi dôležitým pri tejto diagnóze je si úplne upraviť jedálniček. Jedlá, ktoré sme uviedli vyššie obmedzte na maximum alebo úplne vylúčte. Hlavne sa to týka všetkého, čo je slané. Neplechu vedia urobiť aj príliš sladké jedlá a kofeín (v káve, bublinkatých nápojoch, čajoch…). Ak si potrebujete niečo posladiť, tak len prírodnými sladidlami. Konzumujte viac omega 3 mastných kyselín obsiahnutých v rybách, v orechoch, jedzte viac zeleniny a ovocia. Vhodné sú cvikla, zeler, jablká, hrušky, cesnak, cibuľa a iné plodiny. Čo sa týka mäsa, zameriavajte sa na biele hydinové. Všetko je najlepšie pripravovať prírodnými cestami, teda žiadne vyprážanie.

Aby bol váš krvný tlak v čo najlepšom poriadku a nekolísal hore dole, odporúčame vám každodenné pohybové aktivity. Stačí aj obyčajná prechádzka, prípadne nejaké špeciálne kardiocvičenie. V prípade, že máte nadváhu, pomôže ak schudnete. Taktiež je dôležité sa vyhýbať stresovým situáciám.

Nepravidelne vyskočený krvný tlak

Niekedy sa môže stať, že si nameriate veľmi vysoký tlak, aj keď vám nebolo toto ochorenie diagnostikované. Väčšinou sa to stáva po náročnej fyzickej alebo psychickej aktivite. Vtedy nie je potrebné robiť nič, ak pri tom nemáte veľké bolesti. Tlak zvykne samovoľne klesnúť, len sa je potrebné dať do pokoja a pomaly to predýchať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Navigation